Lisek Ibisek do czytania i słuchania

Opowiadania o Lisku Ibisku to zbiór 12 przygód liska mówiącego ludzkim głosem i żyjącego wśród ludzi. Pozostali bohaterowie to dzieci, które przeżyły historie wraz z liskiem. Opowiadają o problemach, które mogą spotkać każdego. Stres, lęk czy niepełnosprawność to tematy ważne do poruszenia wśród najmłodszych. Do opowiadań będzie można wracać w wersji do czytania i słuchania.

… a  jak powstało słuchowisko?

 

27 marca i 13 kwietnia w Konińskim studio Meloradia 99,6 odbyły się nagrania do słuchowiska „Lisek Ibisek i przyjaciele”. To zapewne nie przypadek, że prace nad nim rozpoczęły się w Międzynarodowym Dniu Teatru. Słuchowisko współtworzą najmłodsi podopieczni oraz wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

 

– Słuchowisko jest szczególnym rodzajem teatru. Nie ma tu możliwości zagrania ciałem, gestem czy mimiką. Aktorzy budują postać i nadają jej charakter wykorzystując jedynie swój głos – podkreśla Anna Rosiak – Walczak, pedagog Fundacji i autorka serii 12 opowiadań o przygodach Liska Ibiska. – Nagrania poprzedziliśmy warsztatami teatralnymi, podczas których uczestnicy pracowali nad modulacją głosu, oddechem oraz interpretacją tekstu.

 

CISZA NAGRANIE!

 

Każdy z bohaterów po wejściu do studia wziął kilka głębokich oddechów, odbył krótką próbę i ruszył do dzieła. Dźwięk rejestrował Mateusz Krzesiński, który również zmontuje materiał i wzbogaci go o efekty dźwiękowe. Można było zauważyć, jak po włączeniu mikrofonów stres mijał, a całość nagrania odbywała się bardzo płynnie. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem i solidnym przygotowaniem. Po zakończeniu danego nagrania lektorzy odsłuchiwali swoje kwestie i nie da się ukryć, że to co słyszeli robiło duże wrażenie.

 

W jednym z opowiadań występuje Alicja – dziewczynka, która kocha naturę. W tę rolę wcieliła się Jagienka Karczyńska – podopieczna i wolontariuszka Fundacji PODAJ DALEJ. – Lubię rozmawiać ze zwierzętami. O naturę dbam każdego dnia! Segreguję śmieci, oszczędzam wodę i prąd. – mówi Jagienka.

Klaudia, która występuje jako narrator i co za tym idzie wzbogaca swoim głosem każde opowiadanie podzieliła się z nami swoimi odczuciami związanymi z odgrywaną rolą- Było to dla mnie bardzo fajne wyzwanie, co prawda towarzyszyła mi obawa czy podołam przekazać treść tak jak ją czuję, ale jak się okazuje wszystko poszło po mojej myśli i było dla mnie przygodą, ale także wielką radością, że mogę przyczynić się do stworzenia materiałów pomocnych dzieciom podkładając swój głos. Klaudia jest tegoroczną maturzystką oraz koszykarką drużyny KSS Mustang Konin. Lisek już w maju ruszy dalej w świat!

 

KOLEJNY ETAP ROZPOCZĘTY!

 

Mając materiał dźwiękowy można zająć się jego obróbką, montażem i dodaniem efektów dźwiękowych, które wzbogacą całość. Mateusz Krzesiński podjął się tego zadania, więc trzymajcie kciuki za rezultaty, które niewątpliwie będą znakomite!

 

Już niedługo słuchowisko, wraz ze scenariuszami lekcji, trafi do szkół i przedszkoli w całej Polsce.

 

Do formy czytanej piękne ilustracje wykonała Aniela Gach. Materiały będzie można wykorzystać w klasie lub na zajęciach zdalnych podczas pandemii. Wierzę, że będzie to świetna inspiracja dla wychowawców i pedagogów. To kolejny ważny materiał, który udostępnimy wraz ze scenariuszami lekcji do bezpłatnego pobrania ze strony Fundacji PODAJ DALEJ. Wszystkie działania realizowane są dzięki ING Bankowi Śląskiemu, który współfinansuje projekt. – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji.

Skip to content