Mali Odkrywcy – kolonie z Liskiem Ibiskiem!

Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ organizuje kolonie Małych Odkrywców nieprzerwanie od 2015 roku. Przyjeżdżają na nie dzieci z niepełnosprawnościami, które nie mają innych możliwości wyjazdu bez rodziców, bo takich kolonii po prostu w Polsce nie ma…

W dniach 8-13 sierpnia dwadzieścioro Małych Odkrywców wzięło udział w artystycznych koloniach, które odbyły się w Osadzie Janaszkowo w Wąsoszach. Tutaj półtora miesiąca wcześniej uruchomiliśmy nowoczesną część rehabilitacyjną.

Mali Odkrywcy bawili się świetnie, odkrywali swoje talenty, zaprzyjaźniali się. Ważną postacią na koloniach był  Lisek Ibisek, bohater edukacyjnych opowiadań. Scenki teatralne na postawie przygód Liska Ibiska, wspólne tworzenie makiet jego miasta i lasu dało wszystkim mnóstwo radości.

Terapia przez sztukę
Podczas zajęć arteterapii i plastykoterapii dzieci malowały, tworzyły i ozdabiały instrumenty muzyczne, eksperymentowały z masami. Był nawet kolorowy śnieg! Podczas zabaw muzycznych Mali Odkrywcy grali na własnych i egzotycznych instrumentach. Były solówki, wybijanie różnych rytmów, śpiewy i tańce. Podczas zajęć teatralnych robili krótkie scenki, rozmawiali o ulubionych bohaterach i tworzyli własne wersje znanych bajek. Nie zabrakło bardziej rozrywkowych zajęć – randka w ciemno i dyskoteka sprawiły, że dzieci szybciutko zasnęły:-).

Ruch to zdrowie!
Pogoda dopisała i równolegle do zajęć artystycznych odbywały się zajęcia sportowe oparte na zdrowej rywalizacji i odkrywaniu, że każdy bez względu na niepełnosprawność może uprawiać sport. Bieganie, piłka nożna, zabawy ruchowe – każdy znalazł coś dla siebie. Były też pamiątkowe medale za uczestnictwo w kolonijnej olimpiadzie sportowej!

Na Małych Odkrywcach ogromne wrażenie zrobiła paralotnia, którą specjalnie do Wąsosz przywiózł zaprzyjaźniony paralotniarz. Elementy stroju, zabezpieczenia, ciekawe opowiadania o lotach na paralotni, wspólne zdjęcie i pytanie: kto chciałby usiąść w uprzęży trajki (wózka) paralotni i pojechać w krótką przejażdżkę? Brawo dla odważnego Gabrysia!

Do zobaczenia za rok
Zajęcia muzyczne, ruchowe i teatralne zaowocowały barwną etiudą “Motyle”, którą mogli obejrzeć rodzice, dziadkowie i rodzeństwo podczas pożegnalnego spotkania. Potem było ognisko z kiełbaskami, malowanie kamieni oraz wspólne granie na różnych instrumentach, ostatnie rozmowy i  pożegnania, a także zapewnienia – “Wrócę tu za rok!”.

– Pięknie dziękujemy cudownym Małym Odkrywcom, którzy dali z siebie ogromnie dużo entuzjazmu, uśmiechu i wdzięczności, niezawodnej kadrze i fantastycznym wolontariuszom, dzięki którym dzieci bezpiecznie i miło spędziły czas. – podkreślała podczas pożegnania Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

 

Udział w koloniach MALI ODKRYWCY jest bezpłatny. Organizujemy je dzięki pomocy Firm i prywatnych Darczyńców, którym pięknie i z całego serca dziękujemy! W tym roku pomogli nam:

Skip to content