Dla Nauczycieli

Szanowni Państwo,

w roku szkolnym 2022/2023 chcieliśmy dotrzeć do dzieci w nieco innej formie niż w roku ubiegłym i bardziej skupiliśmy się na tematyce niepełnosprawności. Przygotowaliśmy trzy filmy video z udziałem Podopiecznych Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Przybliżamy dzieciom pojęcie rehabilitacji, barier architektonicznych i sportu! Udowadniamy, że sport można uprawiać (i odnosić sukcesy!) nawet na wózku inwalidzkim. Do każdego filmu są też scenariusze lekcji, które dostosowałam dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej i opracowałam zgodnie z obowiązującą podstawą programową.

Spotkania z Liskiem Ibiskiem mogą sprawdzić się na lekcjach wychowawczych, zajęciach kształtujących kompetencje emocjonalno – społeczne, czy zajęciach z  pedagogiem/ psychologiem szkolnym. Proszę pamiętać, by zagadnienia i ćwiczenia dostosować do możliwości i potrzeb swojej grupy. Zaprezentowanie ćwiczenia w zbyt prosty, bądź zbyt trudny do zrozumienia sposób może zniechęcić uczniów do podjęcia aktywności.

Każdy ze scenariuszy jest przygotowany w sposób aktywizujący grupę, pozwalający uwolnić kreatywność oraz ćwiczyć otwartość na nowe sytuacje. Proponuję przepracowywać scenariusze lekcji zgodnie z ich kolejnością. Przy zmianie kolejności podjętej tematyki, czy wyborze jednej z nich warto przygotować wprowadzenie do opowiadań. Przygotowane scenariusze jak i wykorzystane w nich ćwiczenia są mojego autorstwa.

Będziemy bardzo wdzięczni za podzielenie się efektami pracy i wrażeniami z przeprowadzonych zajęć! Mogą Państwo zamieszczać wpisy i zdjęcia w mediach społecznościowych. Koniecznie proszę o dodanie #LisekIbisek #FundacjaPodajDalej #dladzieci i oznaczenie Fundacji @fundacjapodajdalej, abyśmy mogli ten wpis zobaczyć:-) Na wszelki wypadek można też do nas wysłać link do posta albo poprzez messenger albo w wiadomości e-mail na adres: anna.walczak@podajdalej.org.pl

Do pierwszych 30 szkół (licząc od 1 października 2022 r.) wyślemy maskotkę  Liska Ibiska! To będzie świetne wsparcie do prowadzenia dalszych zajęć!

Życzę Państwu owocnej pracy i bardzo czekam na relacje,

Anna Rosiak-Walczak

 

PS 1 Poniżej zamieszczam również formularz z bezpłatnymi materiałami z roku 2021/2022. Po wypełnieniu go otrzymają Państwo kolorowy e-book o Lisku Ibisku oraz zestaw scenariuszy lekcji dla klas 1 – 3 szkoły podstawowej. Lisek Ibisek w swoich historiach przedstawia kwestie trudne dla dzieci pod kątem zrozumienia, przeżycia czy dostrzeżenia. Wykorzystując jednoczesną pracę z  książką i  scenariuszem ćwiczymy z  uczniem umiejętność aktywnego słuchania oraz umiejętność powiązania przeczytanego tekstu z realnymi doświadczeniami. Przypominam również, że TUTAJ można pobrać liskowe opowiadania w języku ukraińskim. Od czasu do czasu będziemy też wysyłać ciekawe materiały związane z działalnością Fundacji PODAJ DALEJ.

 

Skip to content