LISEK IBISEK ROZDZIAŁ III

Krzyś rysownik, czyli każdy ma w sobie talent.

Ibisek, podróżując dalej, znalazł się przy szkole. Idąc, pomyślał, że teraz chce udać się na dworzec. Kiedyś słyszał, że są tam bardzo duże samochody, a on zawsze lubił obserwować ze skraju lasu jeżdżące auta. Niestety, nie znał drogi i postanowił zapytać się o nią siedzącego na ławce chłopca. Mały był trochę smutny i odpowiedział niechętnie:

– Idź cały czas prosto tą drogą. – wskazał palcem.

Lisek zastanawiał się, co mogło zasmucić Krzysia i zapytał. Najwyraźniej chłopiec nie chciał o tym  mówić,  bo  wstał szybko z ławki. Chcąc odejść, podniósł plecak, z którego wypadły rysunki. Lisek ujrzał prace i zachwycił się:

– Jakie piękne rysunki! Ten las wygląda jak mój dom, a te samochody są wspaniałe! Takich jeszcze nie widziałem.

Wtedy zdziwiony Krzyś spytał:

– Naprawdę podobają ci się moje rysunki? Przecież nie wydają się ładne… i nie są tak ważne jak matematyka, a właśnie z nią mam problem, dlatego zamartwiam się.

Ibisek zrozumiał, że chłopiec nie docenia swojego talentu, a skupia się na tym, co sprawia mu trudność. Zaczął tłumaczyć:

– Krzysiu, masz wspaniały talent. Nie każdy potrafi tak pięknie rysować. Ja biegam najszybciej ze wszystkich moich braci, za to oni mają lepszy węch. Lecz nigdy nie przejmowałem się tym faktem, ponieważ zawsze uzupełnialiśmy się nawzajem. Każdy z nas ceni swój dar, a on sprawia, że jest się wyjątkowym. Zawsze pamiętaj, że nie ma na świecie ani takiej osoby ani innej istoty, która potrafiłaby wszystko najlepiej. Tak jak mówisz, matematyka to ważny przedmiot, lecz jeśli rozumiesz w niej to, co najbardziej istotne i radzisz sobie chociażby z pomocą innych, to nie jest to nic złego.

Krzyś uśmiechnął się i dodał:

– Nigdy nie myślałem w ten sposób o tym, co potrafię. Zgadzam się z tobą lisku, że ważne jest, by pielęgnować w sobie to, w czym jesteśmy dobrzy. Natomiast to, z czym mamy trudność powinniśmy ćwiczyć, by lepiej poznać i zrozumieć swoją trudność. Niepotrzebnie się zamartwiałem do tej pory.

 Obaj odkryli, że to, jak się czujemy, zależy od naszego nastawienia. Więc myśl pozytywnie i rozwijaj swoje talenty.

Skip to content